Exchange 2007/2010 Edge Transport Sunucu Yedekleme

closeBu yazı 6 yıl 10 ay 27 gün önce yayınlanmış olduğundan güncelliğini yitirmiş veya içeriğindeki bilgilerin geçerliliği kaybolmuş olabilir. Herhangi bir yanlış anlaşılmadan bu site sorumlu değildir.

Exchange 2007/2010 Edge Transport Sunucularını kurtarmanız gerekirse backup olarak önceden ayarları yedeklemiş olmanız gerekiyor. Bu işlemi yapmak için Exchange Server klasörünün altında bulunan Scripts klasöründen ExportEdgeConfig.ps1 scriptini Exchange Management Shell’den çalıştırmanız gerekiyor. Bu işlemin sonucunda oluşturulan xml dosyasını yedeklemeniz sunucunuzu yeniden kurmanız gerektiğinde yeterli olacaktır.  Yeni sunucu kurduğunuz zaman aldığınız bu xml yedeğini ImportEdgeConfig.ps1 scriptini kullanarak yükleyebilirsiniz. 

Edge Transport sunucuları geri kalan ayarları EdgeSync ve/veya Web (anti-spam gibi) üzerinden aldığından tekrar ayarlamanızda sorun olmayacaktır.

Yayınlayan: Serkan Varoğlu

Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliğini bitirdim. Türkiye'de birçok farklı sektör ve firmada Sistem Yöneticiği yaptım. Bermudada 3 yıla yakın danışmanlık yaptıktan sonra şu anda İrlanda'da çalışma hayatıma devam ediyorum.