Exchange 2007/2010 Belirli Domainlere İleti Gönderiminin Engellenmesi

closeBu yazı 6 yıl 9 ay 28 gün önce yayınlanmış olduğundan güncelliğini yitirmiş veya içeriğindeki bilgilerin geçerliliği kaybolmuş olabilir. Herhangi bir yanlış anlaşılmadan bu site sorumlu değildir.

Bazı durumlarda belirli domainlere Mail atmayı engellemeniz gerekebilir. Exchange 2007 ile hayatımıza giren Transport Ruleları kullanarak bunu yapabilirsiniz.
Öncelikle Exchange 2007’de bunu nasıl yapıyoruz ona bakalım.

Exchange 2007

EMC’de  Organization Config/Hub Transport içerisinde Transport Rules Sekmesinde sağ tuşa basarak yada actions’dan New Transport Rule’u seçiyoruz.

Uygun bir isim ve açıklama veriyoruz. Eğer kuralın hemen aktif olmasını istiyorsak Enable Rule’u aktif yapıyoruz.

Conditions penceresinde “When a message header contains specific words”‘ü seçtikten sonra aynı pencerede Step2 de “Message Header”‘a “To” yazıyoruz. Specific Words yerine engellemek istediğimiz domain ismini yazıyoruz örneğin “@gmail.com”.

Actions adımında “Send Bounce Message to Sender with enhanced status code” u ve “Silently Drop the Message” seçeneklerini seçiyoruz.

Bu sayede kullanıcıya hata mesajı dönerek gönderdiği maili siliyoruz ve engellemiş oluyoruz.

Exchange 2010

EMC’de  Organization Config/Hub Transport içerisinde Transport Rules Sekmesinde sağ tuşa basarak yada actions’dan New Transport Rule’u seçiyoruz.

Uygun bir isim ve açıklama veriyoruz. Eğer kuralın hemen aktif olmasını istiyorsak Enable Rule’u aktif yapıyoruz.

Condition olarak “From Users that are inside the organization” ve “When a recipients address contains specific words” seçeneklerini seçip Specific Words’e engellemek istediğimiz domain isimlerini ekliyoruz.

Actions ekranında “Send Rejection Message to Sender with enhanced status code” seçip mesajımızı yazıyoruz.

Ayrıca ilete engelleme konusunda Exchange 2003’de bulunan Delivery Restrictions Exchange 2007’de bulunmuyor bu nedenle şöyle bir senaryonuz varsa: Firmanızdaki herkesin belirli domainlere mail atabilmesini ama bu domainler dışında herhangi bir domain’e sadece bir grubun mail atmasını sağlamak istiyorsunuz. Bu Durumda Custom Transport Rule yazmanız gerekiyor. Bu senaryoyu Exchange 2010’da biraz farklı düşünerek sağlamanız mümkün mesela aşağıdaki rule a bakarsanız. Yöneticisi Serkan Varoglu olan kişiler belirtilen 2 domain adresi dışında dışarıya mail gönderemeyecektir.

Yayınlayan: Serkan Varoğlu

Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliğini bitirdim. Türkiye'de birçok farklı sektör ve firmada Sistem Yöneticiği yaptım. Bermudada 3 yıla yakın danışmanlık yaptıktan sonra şu anda İrlanda'da çalışma hayatıma devam ediyorum.