Exchange 2007 Ortamında Outlook Sürekli Kullanıcı adı ve şifre soruyor…

closeBu yazı 7 yıl 9 ay 24 gün önce yayınlanmış olduğundan güncelliğini yitirmiş veya içeriğindeki bilgilerin geçerliliği kaybolmuş olabilir. Herhangi bir yanlış anlaşılmadan bu site sorumlu değildir.

Exchange 2007 ortamında yaşadığımız sıkıntılardan biri kullanıcılara sürekli şifre sorma problemiydi. Bu problemi çözmek için aşağıdaki yöntemleri uygularsanız sorununuz çözülebilir.

Exchange 2007 Service Pack

Sürekli şifre sorma problemi Exchange 2007 SP1 Rollup 9 ile çözülmüştü. Ağustos 2009’da yayınlanmış olan SP2’de bu update mevcut. Ancak bu problemi bu updatelerden sonra yaşıyorsanız aşağıdaki iki konuyu kontrol etmenizde fayda var. Öncelikle Autodiscover’a bakalım.

Autodiscover

Eğer updateler probleminizi çözmedi ise Autodiscover’ın ayarlarının doğru yapıldığından emin olun. Autodiscover ayarları konusuna burada ayrıntılı girmeyeceğim. Yeni outlook versiyonları Offline Address Book indirmek, free/busy ve Out of Office gibi bilgileri almak için autodiscover.domainismi.com adresini kontrol edecektir. (mail adresinizdeki @ işaretinden sonra gelen isim domainismi.com’u temsil ediyor). Eğer böyle bir adres bulamaz veya sertifika bilgisi uymaz ise sürekli şifre sorabilir. Bunu sağlamak için DNS kaydının doğru olması ve gerekli SAN/UCC sertifikasının bulunması gerekiyor yani sertifikanız içerisinde autodiscover.domainismi.com isminin bulunması gerekiyor. Çok fazla önerilmesede Wildcard sertifika kullanmanında yöntemleri mevcut. Aşağıdaki isimlerin SAN/UCC sertifikasının içinde bulunması gerekiyor.

  • autodiscover.domainismi.com
  • owa.domainismi.com (Owa erişiminde kullanmak için)
  • serverismi.domainismi.local (Exchange sunucunuzun FQDN’i)
  • Serverismi (Exchange sunucunuzun Netbios ismi)

Kernel authentication Mode

Autodiscover ile ilgili kısımda sorun yoksa Kernel Authentication Mode’u kontrol etmeniz gerekebilir.

IIS üzerinde bakmanız gereken virtual directoryler

  • Autodiscover
  • OAB
  • EWS
  • RPC

Bu klasörleri tek tek kontrol etmek gerekiyor. Bunun için IIS üzerinde Virtual Directory’i seçtikten sonra sağ taraftan Authentication’ı seçiyoruz. Windows Authentication üzerinde sağ tuşa basıp Advanced Settings’e giriyoruz. Enable Kernel-Mode Authentication’ı burada bulabilirsiniz.

Yayınlayan: Serkan Varoğlu

Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliğini bitirdim. Türkiye'de birçok farklı sektör ve firmada Sistem Yöneticiği yaptım. Bermudada 3 yıla yakın danışmanlık yaptıktan sonra şu anda İrlanda'da çalışma hayatıma devam ediyorum.