Exchange 2007 Dial Tone Recovery Nasıl ve Neden Yapılır?

closeBu yazı 6 yıl 10 ay 28 gün önce yayınlanmış olduğundan güncelliğini yitirmiş veya içeriğindeki bilgilerin geçerliliği kaybolmuş olabilir. Herhangi bir yanlış anlaşılmadan bu site sorumlu değildir.

Neden Yapılır?

Durumu bir örnek ile anlatalım:
Elimizde 80 GB’lık bir database var ve sabaha karşı disk problemleri nedeniyle corrupt oldu ve bir türlü mount edemiyoruz. Backuptan dönmeye karar verdik ama bu işlem kullandığımız backup ürününden dolayı ve database’in büyük olmasından dolayı uzun sürecek. Kullanıcıların acil olarak mail atıp almaları gerekiyor. Bu durumda kullanıcılara restore süresi boyunca geçici bir mailbox database vermek ve restore işleminden sonra bütün databalarını görmelerini sağlamak için Dial-Tone recovery kullanılabilir. 
Nasıl Yapılır?

1.Adım
Database’e ait olan dosyaları farklı bir yere alıyoruz.Ihtiyaca göre bir süre saklamakta fayda olacaktır.
2.Adım
Database’i boş mount ediyoruz. (Database ayarlarında path bilgilerini değiştirmediğimiz için mount etmek istediğimizde klasörde database olmadığından boş database mount edecektir.) Bu noktada uyarı ekranını kabul ediyoruz ve mount işlemini yapıyoruz.
3.Adım
Database Recovery Management Tool aracılığı ile yeni bir Recovery Storage group yaratıyoruz.
4.Adım
Backuptan database için güncel yedeği recovery storage group için geri dönüyoruz. Restore edilen database’i mount etmeden önce Eski Database’e ait logları kopyalayarak restore edilen database de kullanılmasını sağlıyoruz.
5.Adım
Database Recovery Management Tool’u kullanarak iki database’i swap (Yer değiştiriyoruz) ediyoruz. (Bunu yapmamızın nedeni doğal olarak Dial Tone database’inin içeriği daha az olacağından; dial tone da bulunan datanın daha hızlı merge edilebileceğidir.)
6.Adım
Database Recovery Management Tool kullanılarak Dial Tone’daki içeriği merge ediyoruz.
7.Adım
Merge işlemi tamamlandıktan sonra Recovery Storage Group’u kaldırabiliriz. (Database Recovery Management Tool Recovery Storage Group’u kaldırdıktan sonra dosyaları silmez bunları manuel silmeniz gerekecektir.)
8.Adım
Restore edilen database’imizin backup’ını alıyoruz.

Bu adımları Exchange Management Shell üzerinden yapmak mümkündür. Özellikle Merge işlemini -maxthreads switch ile yaparsanız işiniz biraz daha hızlanacaktır :)

Etiketler: , ,

Yayınlayan: Serkan Varoğlu

Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliğini bitirdim. Türkiye'de birçok farklı sektör ve firmada Sistem Yöneticiği yaptım. Bermudada 3 yıla yakın danışmanlık yaptıktan sonra şu anda İrlanda'da çalışma hayatıma devam ediyorum.