Bir Session İçinde Aynı Domain’e Gönderilecek İleti Sayısını Sınırlama

closeBu yazı 6 yıl 6 ay 25 gün önce yayınlanmış olduğundan güncelliğini yitirmiş veya içeriğindeki bilgilerin geçerliliği kaybolmuş olabilir. Herhangi bir yanlış anlaşılmadan bu site sorumlu değildir.

Yoğun olarak mail trafiğinizin olduğu domainlerde bir session içerisinde gönderilen ileti sayısını sınırlayabilirsiniz. Bazı ISP ve firmalar aynı kaynaktan belirli bir sayının üstünde iletiyi engelleyebiliyor. Ayrıca Spam olarak tanımlayabilir. Aynı session içerisinde aynı domain’e gönderilecek ileti sayısını ayarlamak için Transport server’ınızda MaxPerDomainOutboundConnection’ı ayarlamanız yeterli. (Varsayılan 20 adettir).

Set-TransportServer –identity “Exchange_Transport_Sunucunuz” -MaxPerDomainOutboundConnections 7

Bazı durumlarda bu sayıyı arttırmakta isteyebilirsiniz. Eğer böyle bir durum söz konusu ise unutulmaması gereken bir noktada MaxOutboundConnections için varsayılan değer 1000’dir. Kısaca MaxPerDomainOutboundConnections değerini 1000’in üzerinde ayarlarsanız o zaman MaxOutBoundConnections sayısını da arttırmanız gerekiyor.

Her iki değer için en küçük değer 1 ve en yüksek değer 2147483647 olabilir.

Yayınlayan: Serkan Varoğlu

Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliğini bitirdim. Türkiye'de birçok farklı sektör ve firmada Sistem Yöneticiği yaptım. Bermudada 3 yıla yakın danışmanlık yaptıktan sonra şu anda İrlanda'da çalışma hayatıma devam ediyorum.